Language
Aktualności

Powerbox versus chiptuning - odwieczny pojedynek

21.11.2022 13:36
przez V-tech Tuning
Powerbox versus chiptuning - odwieczny pojedynek

Chiptuning to zmiana programu w sterowniku silnika. PowerBox - zewnętrzny komputer, który przelicza dane z czujników tak, aby sterownik silnika zwiększył jego moc.

Pozornie podobny efekt, choć PowerBoxy przeważnie dają ok. 50%-70% osiągów chiptuningu.

Słyszy się niekiedy, że “powerbox fałszuje dane dla sterownika silnika” i że tylko chiptuning jest poprawną modyfikacją. W rzeczywistości chiptuning to również “fałszowanie” danych, tyle że bezpośrednio w sterowniku silnika. Cel jest ten sam - auto ma być mocniejsze.

Nie jesteśmy ani zwolennikami chiptuningu, ani fanbojami powerboxów. To dwa uzupełniające się rynki.

Posiadacz auta na długiej gwarancji, albo w leasingu chętnie wybierze powerbox. Można go bez problemu wyjąć z samochodu przed wizytą w serwisie. Cyfrowa technologia Powerbox Digital gwarantuje płynność pracy i doskonałe efekty - bo jego program oparty jest o mapy sterownika silnika. Jest on strojony na hamowni i z pewnością da takie osiągi, jakie zapisane są w katalogu.

Jedynym problemem są osiągi - niższe, niż w przypadku chiptuningu. Jeżeli chiptuning daje dodatkowe 40 koni mechanicznych, to PowerBox Digital pozwoli na ok. 25-30 KM.

Chiptuning z kolei pozwala na modyfikację więcej niż dwóch - trzech parametrów (które remapuje powerbox). Przy czym ta zaleta zadziała wtedy, kiedy tuner, robiący nowe mapy do ECU zna się na tym i potrafi wykorzystać fakt, że zmienić może nieco więcej, niż w powerboxie. Główna różnica to możliwość wpływania na kąt wtrysku (albo w autach benzynowych - zapłonu), oraz bardziej zaawansowana kontrola dawek paliwa.

Osiągi na chipie będą większe, a samochód uzyska najlepsze możliwe wyniki, na jakie stać silnik - o ile program jest zrobiony perfekcyjnie i na hamowni. Tu już nie da się zrobić programu na hamowni na jednym aucie i wgrać identyczny do drugiego. Każdy silnik ma nieco inne granice. Uzyskanie maksymalnych, a jednocześnie bezpiecznych efektów zawsze wymaga indywidualnego podejścia do każdego samochodu.

Powerbox z kolei, zapewniając nieco mniejsze osiągi, pozwala na tuning “powtarzalny” i może być założony bez hamowni z gwarancją przyrostu mocy i momentu obrotowego - o ile auto jest sprawne.

Wróć

Oferta oraz podane ceny mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego. V-tech Tuning s.c. zastrzega sobie prawo do zmiany cen oraz opisywanych na niniejszej stronie usług. Zmiany te mają wówczas charakter wiążący.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji w Wikipedii

facebook